Podatnicy są przypisani do właściwych im organów podatkowych. Zasadą jest przypisanie do organu właściwego terytorialnie.
Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady. Jeden z nich dotyczy istnienia „wyspecjalizowanych” organów dla większych (ze względu na poziom przychodów) lub w inny sposób „specyficznych” podatników (np. banki).
W ramach tego modelu funkcjonują organy właściwe dla województw (od jednego do trzech w województwie), a także – nazywany „superurzędzem” – Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, który z założenia ma grupować „elitę” podatników.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego zasady kwalifikacji podatników do obsługi przez ten Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy. Zmiana ta jest zatem istotna dla wskazanych dużych firm, które dotychczas były objęte centralną obsługą w Warszawie.
Nowy próg przychodowy – 100 mln euro
Obecnie do obsługi przez PMUS kwalifikują się podmioty, których roczne przychody przekraczają 50 mln euro.
Projekt zakłada podniesienie tego progu do 100 mln euro, co oznacza, że część podatników – mimo wcześniejszej kwalifikacji – może zostać wyłączona z centralnej obsługi.
Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r., z wyjątkiem przepisów porządkowych, które zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.
Okres przejściowy dla firm z przychodami 50–100 mln euro
Jednakże dla firm z przychodem 50–100 mln euro przewidziano przepis przejściowy, który umożliwia im zachowanie właściwości przez PMUS, jeśli:
- osiągnęły przychód między 50 a 100 mln euro w jednym z dwóch wskazanych lat podatkowych (po 2021, przy czym ostatni kończy się po 2023) oraz
- nie złożą oświadczenia o rezygnacji do 15 października 2025 r.
Brak spełnienia warunków lub rezygnacja
Podatnicy, którzy nie spełnią ww. warunków lub zdecydują się na rezygnację z obsługi przez PMUS, zostaną automatycznie przekierowani do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z początkiem 2026 roku.