Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w kwietniu.
Legislacja
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – eliminacja konieczności publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – zwiększenie kwoty zwolnienia podmiotowego z 200 tys. zł do 240 tys. zł.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projekty ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn – eliminacja konieczności uzyskania zaświadczenia potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia od osób z kręgu najbliższej rodziny własności rzeczy i praw majątkowych, dostosowanie ustawy do uchwały NSA w sprawie renty.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług – zmiany w zakresie składania korekty deklaracji po zakończeniu kontroli celno-skarbowej.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
- Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ustawa trafiła na biurko Prezydenta.
- Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Ustawa trafiła do Senatu.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (poz. 497) – m. in. oprocentowanie nadpłat po orzeczeniu TSUE/TK już od dnia powstania nadpłaty. Oczekujemy na jej publikację w „Dzienniku Ustaw”.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo – m. in. podwyższenie limitu dla Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 50 do 100 mln EUR.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekty ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa – co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis w przedkładanych Sejmowi projektach ustaw podatkowych, objęcie zasadą in dubio pro tributario wątpliwości co do stanu faktycznego.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych oraz niektórych innych ustaw – wdrożenie Wytycznych Administracyjnych OECD ze stycznia 2025 r.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – m. in. ograniczenie dostępu do CRBR.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Ograniczenie amortyzacji nieruchomości dotyczy jedynie podmiotów, które dokonują odpisów zgodnie z zasadami rachunkowymi. Samo zaś ograniczenie ignoruje zasadę ochrony praw nabytych – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2025 r., sygn. akt II FSK 756/23).
- Alternatywna spółka inwestycyjna może zastosować zwolnienie podatkowe w zakresie sprzedaży udziałów jeżeli posiada je co najmniej dwa lata – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2025 r., sygn. akt II FSK 871/22.
- Przychody z „rolowania” kontraktów terminowych generują przychód w CIT jako zyski kapitałowe – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2025 r., sygn. akt II FSK 907/22.
- Jeżeli przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia szczepień ochronnych, to brak PIT po stronie pracowników – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 kwietnia 2025 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.140.2025.2.KF.
- Dla potrzeb wyłączenia z krajowego podatku minimalnego należy uwzględnić wszystkie spółki, w których posiada się ponad 75 proc. udziałów. Nie może on dowolnie dobierać spółek z grupy – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 kwietnia 2025 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.60.2025.2.SJ.
- Zapłata za przekazanie innemu wspólnikowi spółki komandytowej prawa do udziału w zyskach spółki generuje przychód z innych źródeł a nie kapitałów pieniężnych – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 kwietnia 2025 r., sygn. akt II FSK 921/22.
- Czynsz dzierżawny w zakresie znaku towarowego może być rozliczany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 kwietnia 2025 r., sygn. akt II FSK 924/22.
- Wynagrodzenie wypłacane na podstawie art. 176 KSH może podlegać opodatkowaniu w ramach „estońskiego” CIT jako ukryte zyski – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 kwietnia 2025 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.77.2025.4.RH.
- Nie tylko bezpośredni kupujący towar lub usługę może skorzystać ze zwolnienia z PIT dla sprzedaży premiowej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 kwietnia 2025 r., sygn. akt I SA/Gd 47/25.
- Opłaty gwarancyjne, dotyczące kilku lat, powinny być rozliczane jako pośrednie koszty podatkowe proporcjonalnie (art. 15 ust. 4d Ustawy CIT), nie zaś jednorazowo – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2025 r., sygn. akt II FSK 993/22.
- Ministerstwo Finansów zapowiedziało powrót do prac nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mającą dotyczyć w szczególności fundacji rodzinnych oraz IP Box.
VAT
- Jeśli osoba fizyczna zleca profesjonaliście działania w zakresie sprzedaży gruntu może zostać uznany za podatnika VAT – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 3 kwietnia 2025 r. (sygn. akt C-213/24).
- Organy podatkowe nie powinny wykreślać podatników z rejestru podatników czynnych VAT bez zbadania skali i charakteru naruszeń prawa – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 3 kwietnia 2025 r., sygn. C-164/24.
- Dla zidentyfikowania stałego miejsca prowadzenia działalności (SMPD) w VAT kluczowe jest wyodrębnienie majątku po stronie usługobiorcy – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 2025 r., sygn. akt I FSK 2265/21 i I FSK 2289/21.
- Samo podejrzenie udziału w oszustwie podatkowym kreuje podstawę do zabezpieczenia na majątku podatnika – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 kwietnia 2025 r., sygn. akt I FSK 2595/21.
- Nie jest konieczne posiadanie formalnego wykształcenia kierunkowego dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 Ustawy VAT– wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 kwietnia 2025 r., sygn. akt I FSK 2122/21.
- Działka z ogrodzeniem na betonowych słupach nie powoduje, że dochodzi do sprzedaży działki zabudowanej – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 kwietnia 2025 r., sygn. akt I FSK 2470/21.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano zmodyfikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – zmiany w zakresie KSeF.
Podatki międzynarodowe
- Rada Unii Europejskiej przyjęła projekt Dyrektywy DAC9 – deklaracja dotyczącą podatku wyrównawczego GLoBE i umożliwienie centralnego składania tej deklaracji.
Pozostałe
- Przekazanie przedmiotu darowizny bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedawcy umożliwia skorzystanie przez obdarowanego ze zwolnienia (dla najbliższej rodziny) w podatku od spadków i darowizn – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 2025 r., sygn. akt III FSK 977/23.
- Wydanie decyzji wymiarowej (choćby nieprawomocnej) uniemożliwia wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2025 r., sygn. akt I FSK 2462/21.
- Zwolnienie w podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 29 kwietnia 2025 r., sygn. C-453/23.